Zajímavost pro ženy: Budou si chytrá auta mezi sebou povídat?

Ženy jsou velice zdatné řidičky a je jich spousta. Naprostá většina z nich už využívá ve svém každodenním životě chytré telefony. Ovšem komunikace nemusí být vlastní jenom telefonům. Stejně dobře mezi sebou mohou komunikovat i automobily. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Možná jenom na první pohled. Inteligentní systémy, které umožní autům předávání informací, už se vyvíjejí. Mohou přispět i k větší bezpečnosti na silnicích.

Mercedesy směřují k dialogu

Výrobce automobilů Mercedes-Benz například má v plánu vybavit svoje vozy třídy E systém Car-to-X. Jde o systém, díky kterému budou vozy moci mezi sebou bezdrátově komunikovat. Pokec mezi auty v okolí proběhne na mobilní telekomunikační síti. Řidička vozu tak bude mít rychle aktuální informace o provozu ve svém okolí a bude mu moci přizpůsobit svoji jízdu. Ovšem jeho vůz poskytne na oplátku informace i do okolí.

Co systém Car-to-X sleduje?

  • Aktuální polohu vozu
  • Směr, kterým vůz jede
  • Rychlost vozu
  • Chování brzd
  • Zapnutá a vypnutá světla
  • Aktuální stav bezpečnostních asistenčních, protiskluzových a stabilizačních systémů a mnoho dalšího

Technologie přispěje k větší bezpečnosti

Díky souhrnu informací se řidička může dozvědět třeba informaci, že vůz v boční ulici, kam má v plánu odbočit, nečekaně brzdí. Taková informace je velice užitečná – dokáže zabránit srážce. Samozřejmě ale celý tento systém má také určitá minus. Například v tom, že si povídat mohou jenom automobily, které tímto systémem budou vybaveny, ostatní mají smůlu. V tomto případě jde tedy pouze o Mercedesy třídy E. Důležité ovšem je, že i jiné značky pracují na vytvoření podobných komunikačních platforem. V případě, že by došlo k jejich rozšíření a dokázaly by spolu komunikovat i vozy různých značek, mohla by nová technologie přinést zlepšení v bezpečnostní situaci. Kromě toho také vozy budou moci i různé informace přijímat, třeba o vznikajících zácpách.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Pro sdílení stačí kliknout...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *