Policie si chce posvítit na přetěžování dodávek

Česká policie hodlá zavelet do boje s přetíženými dodávkami na našich silnicích. V současné době může dle platné legislativy pokutovat pouze řidiče přetížené dodávky, a to je jedna z věcí, které chce změnit. Kromě toho policie lobuje také za přísnější pokuty a především za to, aby celkově pro dodávky platila stejná pravidla, jako pro kamiony.

Proč dodávky suplují kamiony?

Stále častěji se totiž můžeme setkat s tím, že malá nákladní vozidla do 3,5t nahrazují velká nákladní auta. Zjednodušeně řečeno je v mnohých případech levnější poslat s nákladem tři dodávky než jeden kamion. Nehledě na to, že je takový transport mnohem rychlejší.

Další důvody takového počínání jsou jednoduché. Pro malá nákladní vozidla do 3,5t neexistuje prakticky vůbec žádná regulace. Řidiči si vystačí s obyčejným řidičským průkazem pro osobní vozidlo, nepotřebují žádná osvědčení. Vozidla nemají tachografy a nikdo tak řidiče nekontroluje, zda dodržují nějaké přestávky. Nezanedbatelným faktem je také to, že dodávka neplatí mýtné jako větší nákladní automobily, stačí ji dálniční známka nebo poplatek, jako pro osobní auta.

Přetěžování dodávek

O přetěžování dodávek ani nemluvě. U nás kontroly prakticky neprobíhají a při cestě v zahraničí je trasa naplánována tak, aby se dodávka místům, kde se běžně váží, vyhla. Všichni kdo se pohybují v nákladní dopravě vědí, že se dodávky pravidelně přetěžují, a to v mnohých případech dosti výrazně. Není výjimkou vidět naloženou dodávku s nákladem vážícím 3000 kg. Je potřeba si uvědomit, že přetížená dodávka má úplně jiné jízdní vlastnosti. Není tolik ovladatelná a výrazně se jí prodlužuje brzdná dráha.

Podle informací policie, byly v loňském roce 4 z 5 kontrolovaných dodávek v ČR přetížené. Přičemž rekordmanem byla dodávka zahraničního dopravce, která vážila přes osm tun!!!

Co na to policie

Česká policie je na přetěžování dodávek krátká. Současná legislativa jí také moc nepomáhá. Ve správním řízení je maximální výše pokuty za přetíženou dodávku 2500,- Kč. Velkým problémem je pak především fakt, že policie nemůže pokutovat dopravní firmu, jako je tomu například u kamionů, ale pouze řidiče.

Není divu, že policie chce stejná pravidla pro dodávková vozidla v případě vážení, přetížení a následných postihů, jako je tomu u kamionové dopravy. Tam mohou být přetížené kamiony potrestány pokutou až 15 tisíc korun na místě a ve správním řízení se může sankce dostat až na statisíce korun.

To však není vše. Policie zamýšlí, kromě samotného udělování pokut, také nad odstavováním přetížených vozidel, případně nad výběrem kaucí, což by určitě platilo především na zahraniční dodávky, jelikož v současnosti není výběr pokut od zahraničních řidičů příliš efektivní.

V každém případě jsou pokutováni pouze řidiči a to je špatně. Je potřeba si uvědomit, že řidič není v drtivé většině případů přetížení viníkem. A s tím chce policie něco udělat především.

Foto: pixabay.com


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Pro sdílení stačí kliknout...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *