Neuvážený krok ministerstva: Značka B4 platí pro všechna nákladní vozidla!

Možná jste to nezaznamenali, ale od ledna 2016 má svislé dopravní značení B4 (Zákaz vjezdu osobních automobilů) rozšířenou platnost. Nyní již neplatí pouze pro vozidla nad 3,5 tuny, ale pro všechny automobily kategorie N. Výjimku mají pouze obytné vozy. Co to znamená pro řidiče menších dodávek, kombíků s přepážkou a pick-upů? Musí si dát pozor, aby se v některých zónách či jízdních pruzích nedopustili přestupku.

Svislé dopravní značení B4 se do ledna loňského roku týkalo pouze velkých náklaďáků. Poté, co vešla v platnost novela č. 294/2015, se nyní vztahuje i na nákladní auta o hmotnosti 3 500 kg. Zákonodárci argumentují tím, že jde o opatření nezbytné pro soulad s vídeňskou Úmluvou o dopravních značkách a signalizacích.

Potíž je v tom, že takových značek jsou v obcích desítky, protože slouží k omezení vjezdu velkých a těžkých nákladních vozidel. Nyní si musí dávat pozor také řidiči menších užitkových aut. Těm, kdo změnu nezaregistrovali, hrozí pokuta.

Odborníci se shodují na tom, že jde o velmi nelogický krok, který měl negativní dopad na zásobování a různé servisní služby. Pokud by všichni řidiči striktně dodržovali nová pravidla, do některých míst by se vůbec nedostali. Nehledě na výrazné zpomalení silničního provozu, kdy na některých silnicích nemohou využívat rychlý pruh.

Podle rezortu dopravy má být dopravní značení vyměněno za jiné, kde je i tabulka s nejvyšší povolenou hmotností. Města údajně o změnách věděla v dostatečném předstihu a mohly se na změnu připravit. Firma AZznačky potvrdila, že někteří zastupitelé skutečně měli zájem situaci urychleně řešit.

Zdroj fotografie: novinyvm.cz.

Policie je údajně k řidičům menších užitkových vozidel tolerantní a řidiče za porušení zákazu nepokutuje. Vždy však záleží na přístupu konkrétního policisty. Řidiči si zároveň mohou podat o výjimku, která jim zajíždění do míst zákazu umožní.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Pro sdílení stačí kliknout...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *