Kolik nás stojí kilometr dálnice

Placení dálničních známek vnímá většina řidičů do určité míry jako investici. Ano, platíme za to, abychom mohli jezdit rychleji a pohodlněji. I když je rychlost a pohodlí pouze relativní, když si srovnáme kvalitu dálnic v jednotlivých zemích. Stačí, když porovnáme dálnice například v Rakousku a u nás a hned je každému ten rozdíl jasný.  Stejně tak relativní je i cena dálničních známek v jednotlivých zemích. Někdy totiž více, znamená méně a naopak. Zdá se Vám to divné? Ale je to skutečně tak.

Podívali jsme se blíže na délku dálniční sítě v konkrétních zemích a srovnali ji s cenou dálniční známky pro vozidla do 3,5t. Chtěli jsme zkrátka zjistit, kde nás vyjde kilometr dálnice nejlevněji. A výsledky jsou možná do jisté míy překvapivé. Nejlevněji nás stojí kilometr dálnice ve Švýcarsku, a to 0,56 Kč. Naproti tomu nejdražší kilometr dálnice mají ve Slovinsku, stojí závratných 10,03 Kč.  Z tabulky, kterou vidíte pod článkem stojí určitě také za zmínku poměrně drahý km dálnice v Rumunsku nebo naopak poměrně levný km dálnice v Rakousku.

Česká republika si v tomto porovnání vedla poměrně slušně.  Cena 1,20 Kč za km dálnice je velmi dobrá. Naproti tomu naši východní sousedé mají km dálnice za 1,88 Kč, a to včetně rychlostních silnic. Kdyby se jim do této tabulky tyto rychlostní silnice nepočítali, vycházel by km dálnice dokonce na nějaké 4 Kč.

Otázka na konec – odpovídají tyto ceny kvalitě dálnic v jednotlivých zemích?

Ceny 1 km dálnice

StátCena
Švýcarsko0,56 Kč
Rakousko1,06 Kč
Česko1,20 Kč
Bulharsko1,21 Kč
Slovensko1,88 Kč
Maďarsko3,28 Kč
Rumunsko3,55 Kč
Slovinsko10,03 Kč


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Pro sdílení stačí kliknout...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *