Kolik nás stojí kilometr dálnice

Placení dálničních známek vnímá většina řidičů do určité míry jako investici. Ano, platíme za to, abychom mohli jezdit rychleji a pohodlněji. I když je rychlost a pohodlí pouze relativní, když si srovnáme kvalitu dálnic v jednotlivých zemích. Stačí, když porovnáme dálnice například v Rakousku a u nás a hned je každému ten rozdíl jasný.  Stejně tak relativní je i cena dálničních známek v jednotlivých zemích. Někdy totiž více, znamená méně a naopak. Zdá se Vám to divné? Ale je to skutečně tak.

Podívali jsme se blíže na délku dálniční sítě v konkrétních zemích a srovnali ji s cenou dálniční známky pro vozidla do 3,5t. Chtěli jsme zkrátka zjistit, kde nás vyjde kilometr dálnice nejlevněji. A výsledky jsou možná do jisté míy překvapivé. Nejlevněji nás stojí kilometr dálnice ve Švýcarsku, a to 0,56 Kč. Naproti tomu nejdražší kilometr dálnice mají ve Slovinsku, stojí závratných 10,03 Kč.  Z tabulky, kterou vidíte pod článkem stojí určitě také za zmínku poměrně drahý km dálnice v Rumunsku nebo naopak poměrně levný km dálnice v Rakousku.

Česká republika si v tomto porovnání vedla poměrně slušně.  Cena 1,20 Kč za km dálnice je velmi dobrá. Naproti tomu naši východní sousedé mají km dálnice za 1,88 Kč, a to včetně rychlostních silnic. Kdyby se jim do této tabulky tyto rychlostní silnice nepočítali, vycházel by km dálnice dokonce na nějaké 4 Kč.

Otázka na konec – odpovídají tyto ceny kvalitě dálnic v jednotlivých zemích?

Ceny 1 km dálnice

StátCena
Švýcarsko0,56 Kč
Rakousko1,06 Kč
Česko1,20 Kč
Bulharsko1,21 Kč
Slovensko1,88 Kč
Maďarsko3,28 Kč
Rumunsko3,55 Kč
Slovinsko10,03 Kč

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Pro sdílení stačí kliknout...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *