Jaký řidičský průkaz potřebujete k řízení dodávky?

Neorientujete se ve skupinách řidičského oprávnění a není vám jasné, jaký řidičský průkaz potřebujete k řízení dodávky? Společně s lektory z pražské autoškoly KING jsme pro vás připravili článek se všemi potřebnými informacemi.

Dodávku můžete řídit i s „béčkem“

Do skupiny B patří motorová vozidla s největší povolenou hmotností do 3 500 kg a určená pro přepravu nejvýše 8 osob kromě řidiče. Držitel řidičského oprávnění pro tuto skupinu zároveň může řídit motorové vozidlo s přípojným vozidlem do 750 kg, nebo převyšující 750 kg za předpokladu, že hmotnost celé soupravy není větší než 3 500 kg, nebo převyšující 750, ovšem pouze v případě ŘP rozšířeného rozsahu.

Pražská autoškola KING radí: z výše uvedených informací si zapamatujte, že většinu osobních dodávek řídit můžete. Podmínkou je maximální hmotnost 3 500 kg a uspořádání 8+1. K řízení dodávky s více místy k sezení je již zapotřebí řidičský průkaz kategorie D (případně D1, který opravňuje k řízení autobusu pro max. 16 osob).

Na nákladní vozidlo potřebujete „céčko“

V 18 letech si můžete udělat řidičské oprávnění pro skupinu C1, které vám umožní řízení nákladního automobilu o celkové hmotnosti do 7500 kg s maximálně 8 místy k sezení.

Podmínkou pro získání ŘP skupiny C je 21 let. Od 18 let je možné řídit pouze nákladní vozidla Ministerstva vnitra, která používá PČR, Vězeňská služba, armáda, hasičské složky a celní orgány. Další výjimku mají osoby řídící vozidla kategorie C během vstupního školení profesní způsobilosti řidičů.

Co se týče kategorií C + E (tzn. tahač s návěsem apod.), platí pro ně stejná pravidla jako pro skupinu C. Minimální věk je 21 let, ovšem kromě výše uvedených výjimek.

Tip na závěr: Pokud stále váháte nad tím, kde si řidičský průkaz uděláte, vězte, že autoškola v Praze je dobrou volbou. V hustém provozu získáte cenné zkušenosti, které se vám budou hodit. Navíc budete mít vedle sebe lektora – ten se postará o to, aby jízdy probíhaly hladce.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Pro sdílení stačí kliknout...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *