Jaký řidičský průkaz potřebujete k řízení dodávky?

Neorientujete se ve skupinách řidičského oprávnění a není vám jasné, jaký řidičský průkaz potřebujete k řízení dodávky? Společně s lektory z pražské autoškoly KING jsme pro vás připravili článek se všemi potřebnými informacemi.

Dodávku můžete řídit i s „béčkem“

Do skupiny B patří motorová vozidla s největší povolenou hmotností do 3 500 kg a určená pro přepravu nejvýše 8 osob kromě řidiče. Držitel řidičského oprávnění pro tuto skupinu zároveň může řídit motorové vozidlo s přípojným vozidlem do 750 kg, nebo převyšující 750 kg za předpokladu, že hmotnost celé soupravy není větší než 3 500 kg, nebo převyšující 750, ovšem pouze v případě ŘP rozšířeného rozsahu.

Pražská autoškola KING radí: z výše uvedených informací si zapamatujte, že většinu osobních dodávek řídit můžete. Podmínkou je maximální hmotnost 3 500 kg a uspořádání 8+1. K řízení dodávky s více místy k sezení je již zapotřebí řidičský průkaz kategorie D (případně D1, který opravňuje k řízení autobusu pro max. 16 osob).

Na nákladní vozidlo potřebujete „céčko“

V 18 letech si můžete udělat řidičské oprávnění pro skupinu C1, které vám umožní řízení nákladního automobilu o celkové hmotnosti do 7500 kg s maximálně 8 místy k sezení.

Podmínkou pro získání ŘP skupiny C je 21 let. Od 18 let je možné řídit pouze nákladní vozidla Ministerstva vnitra, která používá PČR, Vězeňská služba, armáda, hasičské složky a celní orgány. Další výjimku mají osoby řídící vozidla kategorie C během vstupního školení profesní způsobilosti řidičů.

Co se týče kategorií C + E (tzn. tahač s návěsem apod.), platí pro ně stejná pravidla jako pro skupinu C. Minimální věk je 21 let, ovšem kromě výše uvedených výjimek.

Tip na závěr: Pokud stále váháte nad tím, kde si řidičský průkaz uděláte, vězte, že autoškola v Praze je dobrou volbou. V hustém provozu získáte cenné zkušenosti, které se vám budou hodit. Navíc budete mít vedle sebe lektora – ten se postará o to, aby jízdy probíhaly hladce.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Pro sdílení stačí kliknout...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *