Estonsko: Netradiční metody boje proti příliš rychlým řidičům

Překračování nejvyšší povolené rychlosti je jedním z nejčastějším prohřešků řidičů na silnicích po celém světě. Je to také příčina velkého počtu dopravních nehod, mnohdy tragických. Není divu, že policie s těmito přestupky bojuje, jak jen se dá.

Například v Estonsku policisté zvolili papírové kartičky. Zní to zvláštně, ale je to tak. Pokuty už prostě nezabírají. I když v Estonsku řidiči za překračování nejvyšší povolené rychlosti platí v podobě pokut nemalé částky, nevede to k poklesu počtu těchto přestupků. Země je ve statistikách, týkajících se překračování rychlosti, na čelních pozicích. Je to do velké míry dáno i tím, že Estonsko má jednu z nejhustších sítí radarů v Evropě.

Ale zpět ke kartičkám, které rozdává estonská policie hříšníkům. Jakmile řidič překročí nejvyšší povolenou rychlost a je při tomto přestupku přistižen, policie mu nedá pouze pokutu, ale také kartičku, která jej vyzývá k registraci do programu dárců orgánů. Cílem tohoto kroku je snaha přimět řidiče k tomu, aby si uvědomili, jaké může mít jejich chování následky.

„Neočekáváme, že tato kampaň navýší počet dárců orgánů, neboť doufáme, že počet mrtvých na silnicích nevzroste. Chceme ale, aby lidé začali o trochu více přemýšlet,“ říká šéf policie ve městě Parnu, Andreas Sinimeri.

Podle představitelů policie se kampaň mezi řidiči setkala převážně s pozitivními ohlasy. Většinu řidičů obsah kartiček donutil více přemýšlet, mnozí jsou podle svých slov nyní na silnicích mnohem opatrnější.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Pro sdílení stačí kliknout...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *