Estonsko: Netradiční metody boje proti příliš rychlým řidičům

Překračování nejvyšší povolené rychlosti je jedním z nejčastějším prohřešků řidičů na silnicích po celém světě. Je to také příčina velkého počtu dopravních nehod, mnohdy tragických. Není divu, že policie s těmito přestupky bojuje, jak jen se dá.

Například v Estonsku policisté zvolili papírové kartičky. Zní to zvláštně, ale je to tak. Pokuty už prostě nezabírají. I když v Estonsku řidiči za překračování nejvyšší povolené rychlosti platí v podobě pokut nemalé částky, nevede to k poklesu počtu těchto přestupků. Země je ve statistikách, týkajících se překračování rychlosti, na čelních pozicích. Je to do velké míry dáno i tím, že Estonsko má jednu z nejhustších sítí radarů v Evropě.

Ale zpět ke kartičkám, které rozdává estonská policie hříšníkům. Jakmile řidič překročí nejvyšší povolenou rychlost a je při tomto přestupku přistižen, policie mu nedá pouze pokutu, ale také kartičku, která jej vyzývá k registraci do programu dárců orgánů. Cílem tohoto kroku je snaha přimět řidiče k tomu, aby si uvědomili, jaké může mít jejich chování následky.

„Neočekáváme, že tato kampaň navýší počet dárců orgánů, neboť doufáme, že počet mrtvých na silnicích nevzroste. Chceme ale, aby lidé začali o trochu více přemýšlet,“ říká šéf policie ve městě Parnu, Andreas Sinimeri.

Podle představitelů policie se kampaň mezi řidiči setkala převážně s pozitivními ohlasy. Většinu řidičů obsah kartiček donutil více přemýšlet, mnozí jsou podle svých slov nyní na silnicích mnohem opatrnější.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Pro sdílení stačí kliknout...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *