Takhle vypadá dieselový hřbitov. V USA skladují v poušti statisíce vozů Volkswagen

Ještě do roku 2015 byl Volkswagen synonymem německé preciznosti a symbolem čistoty a neposkvrněnosti. Automobilka, jejíž vozidla jsou oblíbená po celém světě, se vyhřívala na výsluní a užívala si takřka bezmezné přízně zákazníků. Nikoho by ani ve snu nenapadlo, že tato navenek dokonalá společnost může skrývat temné tajemství. 

Emisní skandál, který vyplul na povrch, jí ovšem pořádně zatřásl. Důvěra v automobilku rapidně poklesla. Je téměř jisté, že tato důvěra se již na původní úroveň nikdy nevrátí. Je to jako všude jinde, důvěra se lehce ztrácí, ale velice těžce získává.

V některých dieselových automobilech Volkswagen byl s vědomím vedení automobilky instalovaný speciální software, který při běžném provozu vozidla deaktivoval systémy na kontrolu emisí. Tento systém se tak aktivoval pouze v případě, kdy byla vozidlu kontrolována produkce emisí. Dieselové automobily jsou přitom podstatně škodlivější pro životní prostředí a dodržování přísných emisních norem není vůbec jednoduché.

Ztráty ve výši miliard eur

Možná i proto chtěla automobilka ušetřit a vyřešit to jinak. V konečném důsledku prodělala a teď má starosti se stovkami tisíc aut, které byly vybaveny motorem s problémovým softwarem. Společnost odkoupila téměř 350 000 vozidel, která skladuje na rozlehlých plochách v USA. Jsou rozprostřeny na 37 místech v zemi. Výkup vozidel navíc ještě není u konce, jelikož se automobilka zavázala k tomu, že vykoupí až 500 000 vozidel.

Nejznámější hřbitovy dieselových aut se nacházejí na starém stadionu v Detroitu, bývalé papírně v Minnesotě a také ve sluncem zalité Kalifornii. Konkrétně v poušti, nedaleko města Victorville. Co plánuje automobilka s těmito vozy udělat? Přece jen  dlouhodobé skladování na otevřených prostranstvích zanechává na vozech nějaké následky. Automobilka vynaložila na jejich výkup více než 6 miliard eur. Je proto naivní si myslet, že vozy budou zanechány napospas svému osudu.

Tyto peníze budou automobilce chybět a šrotování tak velkého množství vozidel by bylo neskutečným plýtváním. A tak jedinou možností je tato auta znovu využít. Proto se vyplatí se o ně starat, udržovat je a později prodat za nižší ceny. Volkswagen se zavázal do června roku 2019 odkoupit nebo opravit 85% vozidel. Plán se automobilce daří plnit. Do února tohoto roku už opravila 83% vozidel s podvodným softwarem.

Foto: Facebook


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Pro sdílení stačí kliknout...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *